Pek çok şantiye ve inşaat alanlarında, binalarda ve yapılarda sıkça karşılaştığımız karot makineleri, beton, mermer ve çeşitli betonarme yapılar üzerinde delik açmaya ve bu delik üzerinde işlem yapmaya yarayan makinelerdir. Hidrolik ve elektronik sistemi sayesinde oldukça güçlü itiş ve delme gücüne sahip olan karot makinesi sayesinde, gerek mimari restorasyonlarda gerekse elektrik, doğalgaz, telekomünikasyon gibi çeşitli tesisatlar için deliklerin uygun oranda açılması sağlanır. Çok daha az toz ve daha az gürültü ile karot makinası delme işlemleri, özellikle günümüzde alanında uzman inşaat ve şantiye firmalarının öncelikli tercih ettiği delim işlem makinalarından bir tanesidir. Karot makineleri ayrıca mimari ekleme ve tasarımlar için, betonda açılması gereken delikler ve haznelerde de kullanılan oldukça gelişmiş makinelerdir.

Karot Makinası Ne işe Yarar?

Günümüzde inşaat ve şantiyelerde beton delme işlemi karot makinası ile yapılır. Karot ile delinen betonarme yapılar en az hasarla delinmiş olur. Genellikle ağır kırıcılar ile yapılan delmeler beton zeminine yahut uygulanan duvara zarar vermektedir. Yine kırıcı kullanımında ortaya çıkan demirleri kesmek başlı başına uğraşılamayacak bir problemdir. Fakat karot makinası ile delinen betonlarda doğal olarak içindeki bütün demirler de kesileceği için zorlanma ve bu tip bir problem ortadan kalkmış olacaktır. Bunun yanı sıra kırıcılar ile yapılan işlerde ortaya çıkan ses en büyük problemlerden bir tanesiri. Özellikle kalabalık hanelerin ikamet ettiği binalarda bu sorundan kaynaklı durumlar mahkemelere bile varabilmektedir. Bu sebeple imkan olduğu müddetçe karot makinası ile delim işleminin yapılmasını önermekteyiz. Sarıoğlu firmamız titizlikle karot makinası ile delme işlemi yapmaktadır.

Karot Makinası İle Delme Fiyatları Ne Kadar?

Beton delme işlemi sırasında ortaya çıkan maliyet, delinen betonun cinsi, kalınlığı ve birimine göre çeşitlilik göstermektedir. Firma olarak profesyonel ekip ve kadromuzla uyguladığımız beton delme işlemi birim fiyatlarını şu şekilde listeleyebiliriz:

CMBirim Fiyatı
50 mm – 80 mm1,25 TL
100 mm – 125 mm1,30 TL
150 mm – 180 mm2,00 TL
200 mm – 220 mm3,00 TL
250 mm –   270 mm5,00 TL
300 mm – 320 mm7,00 TL
350 mm – 400 mm10,00 TL
450 mm – 500 mm13,00 TL
500 mm –  600 mm30,00 TL

 

Karot Makinası İle Sadece Beton Mu Delinir?

Özellikle şantiyelerde kullanılan karot makinesi ile sadece beton değil, her çeşit kaya ve mermeri delmek mümkündür. Önemli olan delinecek alanın türüne göre, en uyumlu karot uçları kullanmak gereklidir. Karot makinesinde karot ucu seçmek karotla beton delme işinde çok önemli bir ayrıntıdır. Uygulanacak işe göre, en uygun malzeme kullanılmadığı takdirde yapıda; gerek maliyet açısından, gerekse harcanan iş gücü ve zaman açısından zarara uğranılması muhtemeldir. Karot ile beton delme işlemi yapılmadan hemen önce, mutlaka işlem yapılacak alanda gerekli aplikasyonun yapılması, eğer varsa yanlış bir uygulama yapılmaması açısından çok daha sağlıklı olacaktır. Karot makinesi, delim yapılacak alana ve yere çok iyi sabitlenmeli ve oluşabilecek titreşim önlenmelidir. Sabitlemenin iyi yapılmaması halinde karot ile beton delme işlemi esnasında karot ucunda kırılma meydana gelir ve  delim işlemi tamamlanamaz.