Genellikle projelendirme veya uygulama esnasında unutulan yahut aktif olarak uygulanmayan ek kapı, pencere, tesisat, havalandırma boşlukları, yangın tesisat boşlukları, çeşitli teçhizat boşlukları ve dahi makine boşlukları gibi alanların kırma işlemleri en uygun beton kırma makineleri ile daha sonrasında gerçekleştirilebilmektedir. Gelişmiş yapıların beton döküm işlemi sırasında yapı içerisinde özellikle ufak çaplı boşluklar için kalıp hazırlama uygulamaları çok daha uzun sürebileceğinden, tek parça halinde beton dökümü yapılmakta ve daha sonraki uygulama aşaması için betondan gerekli alanlar kesilerek ihtiyaç duyulan kesit boşluklar oluşturulmaktadır.  Tüm bunların yanı sıra pek çok keyfi ve tasarımsal istekler için de beton kırma işlemleri uygulanmaktadır. Elbette beton kırma işleminin mutlaka alanında uzman mühendis ve teknisyen ekipleriyle yapılması, beton üzerinde oluşabilecek kalıcı zararların ve geri dönülmez faciaların önüne geçmek için mutlaka gereklidir.

Beton Kırma

Beton kırma işi birkaç değişik yöntemle yapılabilmektedir. Genellikle inşaatlarda hidrolik kesim makineleri kullanılarak 60cm kalınlığa kadar beton kırma ve delme işlemi gerçekleştirilebilir. Kütlesel kırımlarda ise elektrikli ve hidrolik karot makineleri kullanılmaktadır. Pek çok inşaatta pencere ve parapet kesimleri gibi hemen her türlü donatılı betonda, alan üzerinde düzgün ve pürüzsüz beton kırma işi, konusunda uzman personelimiz ile güvenli ve hızlı bir biçimde yapılabilmektedir. Beton kırma işleminde hangi makine ve yöntemin kullanılacağına, uygulanacak işe bakılıp, keşif yapıldıktan sonra karar vermek gerekmektedir. Nitekim herhangi bir beton kırma yahut karot makinesi, kullanım alanı ve kapasitesi itibariyle yapılacak işe uygun olmayabilir.

Beton Kırma İşleminde Hangi Teknikler Kullanılır?

Beton kırma işleminde kullanılan diğer bir teknik ise elmaslı tel kırma tekniğidir. Elmaslı tel kırma karot makineleri ile özellikle kütlesel kırım ve kesimlerde, daha kısa sürede, güvenli bir biçimde kırma uygulaması tamamlanmaktadır. Kırılacak ve kesilecek olan kütlelerde, önden karot makinesi ile bir delik açmak gerekmektedir. Hemen akabinde elmaslı tel, karot deliklerinden geçirilerek kırma ve kırma işlemi başlatılır.

Beton Kırma İşleminde Nelere Dikkat Edilmeli?

Beton kırma işlemi kendi alanından çok farklı amaçlar ile çok farklı yüzeylerde uygulanmak istenebilir. Beton kırma işleminde dikkat edilmesi gereken en önemli husus beton kesimi gerçekleştirilirken en uygun kesim ve çıkarım yönteminin belirlenmesidir. Yapıya en uygun kesim yönetiminin belirlenmesi hem zamandan hem de işi uygulayan firma için harcanan maliyetten tasarruf edilmesini sağlar. Gereksiz yere ve faydasız alan için kesim yapılmaması alanın etrafına zarar verilmesini de önlemiş olur.  Beton kırma işi alanında uzman ve profesyonel firmalar tarafından akredite ekip ve kaliteli ekipman ile gerçekleştirilmesi gereken riskli ve tehlikeli bir işlemdir. Kesimin yapıya en uygun cihazlar ve profesyonel bir ekip tarafından yapılmaması halinde işletme için istenmeyen kazalar ortaya çıkabilmekte, ayrıca kesimi yapılan yapılarda geri dönülemeyecek büyük ölçekte zararlar oluşabilmektedir. Ayrıca yine beton kesim işleminin uygulanabilmesi için sadece mimari ve keyfi tasarımlara bakılmamalı aynı zamanda binanın deprem raporu ve risk raporunun hazırlanarak bina üzerinde beton kırma sonrasında oluşabilecek hasarlar tespit edilmelidir. Alanında öncü firma olarak profesyonel ekibimiz ve tüm deneyimimiz ile beton kırma işlemi alanında sizlere en iyi hizmeti veriyoruz. Bütün beton kesim işleriniz için tarafımıza ulaşmanız yeterlidir.