Tel ile beton kesme taşıyıcı sistemlerde ve blok betonlarda, elmas halatlar (teller) kullanılarak uygulanan özel bir kesim yöntemidir. Hidrolik üniteden gücünü alır. Aparatlarının montajı ile beton kütle çevresinde dönen elmas kesicilerden oluşan tel ile kesim sağlanır. İstenilen eksende pürüzsüz bir şekilde kesim yapar. Hafriyatla ya da toprakla kapalı betonarme blokların kesiminde tercih edilir. Kalın betonarme (radyal temel, fore kazık v.s) ve baraj gövdelerinin kesiminde kullanılan en son teknolojik uygulamalardan biridir.

Beton kesme sistemlerindeki teknolojinin en gelişmiş ürünü elektrikli tel ile beton kesme makinesidir. Bu sistem yüksek değerlerde kesme derinliğine ulaşır.

 Tel ile Beton Kesme Makinesinin Avantajları

 • Dünya beton kesme sistemlerinin en son ürünü tel ile beton kesme
 • Kesme derinliğini çok yüksek değerlere ulaştırır.
 • Sanıldığının tersine, bir tarafı hafriyatla ya da toprakla kapalı betonarme blokların kesimi de halatlı kesme makinesi ile mümkündür.
 • Sessiz ve hızlıdır.
 • Su altında da çalışabilir.
 • Sınırsız ölçüde beton kesme kapasitesine sahiptir.

Tel ile beton kesme beton kesim uygulamalarının en gelişmişidir. Çelik halat üzerinde elmaslı kesme boncuklarının montajıyla oluşmuş ve güç ünitelerine bağımlı halatın dönme hareketiyle kesim olanağı sunan sistemdir. Yön verebilecek ek aparatlar sayesinde dikey ve yatay kesimlerde kullanılabilir. Bu yöntem sayesinde kesim yüzeyi istenilen eksende düz, pürüzsüz ve sesiz yapılmaktadır. Halatlı beton kesme makineleri iş ve işçi güvenliği düşünülerek üretilmiş ve güvenlik üst seviyede tutulmuştur. 22 KW maksimum güç üreten ünite için 32A güç kaynağı gerektirir. Pönematik tel gerilim kontrol sistemi ile güvenli bir kesim olanağı sunar.

Tel ile beton kesme sistemi, yapılarda kontrollü yıkım işlerindeki kesimlerde en hızlı, en ekonomik ve en kolay olma olanağı bizlere sunar. Karotla beton kesme-hidrolik beton kesme (raylı kesme) sistemleri, minimum 1 cm maksimum 75 cm kalınlıklardaki kesimlerde çözüm olanağı sunarken tel ile beton kesme sistemleri ile bu oran neredeyse sınırsız kesme olanağı sunmaktadır. İş gücü ve zamandan önemli ölçüde tasarruf sağlayan tel ile beton kesme çözüm aşamasında önemli bir yer edinmiştir.

Tel İle Beton Kesme Nerelerde Kullanılır?

 1. Beton kalınlığı 75 cm geçen her kesim uygulamalarında kullanılan sistem
 2. Kontrollü bina yıkımının her alanında
 3. Barajlardaki beton kesimleri
 4. Köprü yıkımı, geçici yapıların sökülerek yıkılması
 5. Mermer ve taş ocaklarındaki kesimlerde
 6. Köprü ayakları kesimlerinde
 7. Yüksek donatılı betonun, duvarların veya çelik yapıların kesilmesi
 8. Kütle beton kesimlerinde
 9. Enerji santralleri kesimlerinde(kuru kesim)
 10. Yapısal değişiklikler

Tel  ile Beton Kesme Makinesini Özellikleri

Kesim karotun derinlik ve genişlik anlamında çözüm üretmekte zorlandığı alanlarda tercih edilir. Tel şeklinde halatla 2 cm aralıkla, özel işlenmiş elmaslar sayesinde beton yüzeye sürtünerek kesim işlemi gerçekleşir. Kolon alma, kiriş alma, kat eksiltme, minare kesme, baraj perde betonu kesme, iskele dubası alma gibi alanlarda tek alternatif kesim yöntemidir. Diğer isimleri tel kesme, halat ile beton kesme, elmas halat ile kesme, tel halat ile kesim olan halatlı kesim uygulaması farklı isimler ile telaffuz edilebilir. Halat ile beton tel kesme uygulamasında kesme derinliği, demir yoğunluğunun önemi yoktur. Sınırsız kesim işlemi yapılabilir. Beton harici, demir, çelik gemi parçalama, uçak parçalama ve de endüstriyel tüm imalatlarda kullanılabilir.

Tel ile Beton Kesme Fiyatları

Beton kesme kullanılan cihaza ve alana göre fiyatlandırma yapılır. Bilgi almak için iletişim numaralarımızdan bizimle irtibata geçebilirsiniz.