Perde beton kesimi, her hangi bir neden ile daha önceden yapılmış beton duvar ve döşemelerin uygun metotlar ile kesilmesi işlemidir. Beton kesimine ihtiyaç duyulmasının sebebi, beton döküm işlemi sırasında boş kalması gereken alanlar için kalıp oluşturmak yerine,  beton döküm işleminin tam kalıp halinde gerçekleştirilip sonrasında gerekli kesim işlemlerinin yapılması daha kolay olur. Bazı durumlarda statik projede öncesinde yer almayan kapı, pencere, havalandırma, asansör boşlukları gibi alanların, yapının inşasının ardından ihtiyaç ve zorunluluk hallerinde betonun kesilerek bu alanların açımının yapılması gerekir.

Farklı beton kesme yöntemleri vardır. Kesimi yapılacak alana uygun beton kesme yönteminin belirlenmesi, hem kesme işleminin en kısa sürede düzgün bir şekilde tamamlanmasını ve hem de hizmet maliyetlerinin düşük seviyeye çekilmesini sağlar. Yanlış yöntem ile kesim yapılması, yapı bütünlüğüne zarar verir. Ayrıca çalışma esnasında çalışmayı gerçekleştiren kişilere de herhangi bir zarar verebilir. Beton kesiminin en düzgün şekilde yapılması gerekir. Düzgün şekilde perde beton kesme, belirlenmiş kesim alanının dışına çıkmadan, yapıya hasar vermeden ve en kısa sürede gerekli işlemlerin yapılması önemlidir. Yapı hasarlarında geri dönüş olmayacağı için dikkatli bir şekilde yapılması gerekir.

Kullanım Alanları

 • Havalandırma boşlukları 
 • Şaft açılımları
 • Tabliye tadilatları
 • Kalın beton kesimleri
 • Kapı ve pencere açılımları 
 • Asfalt kesimleri ve onarımı
 • İnşaat derzleri
 • Kontrol derzleri
 • Dilitasyon derzleri, merdiven boşlukları 

Önemli Noktalar

 1. Beton üzerinden kesimi yapılacak alanın, kesimin ardından binanın yapı bütünlüğünü tehlikeye atmayacak alanlarda belirlenmelidir. 
 2. İnşaat sonrasında kesim planlanıyor ise statik projelerde ve imalatta taşıyıcı elemanların buna uygun şekilde yerleştirilmesi gerekir. Yapıya ait taşıyıcı beton duvar ya da döşemelerin bilinçsiz olarak kesilmesi yapı bütünlüğünü tehlikeye atar ve yatırımların boşa gitmesine neden olur.
 3. Beton kesme işlemlerinde kesilecek alanın önceden mühendisler ya da teknik ekip tarafından belirlenmesi en önemli hususlardan biridir. Beton kesme yönteminin belirlenebilmesi ve uygun ekipman ve ekip sağlanabilmesi için beton özellikleri, kesilecek alan ve sevk makinelerine ihtiyaç olup olmadığı saptanır. Beton kesme işlemleri ekip gerektiren zorlu bir çalışma olduğu için profesyonel bir firma ile birlikte yürütülmesi sağlıklı sonuçlar verir.

Perde Beton Kesimi Nasıl Yapılır?

Geniş makine parkuru ve son sistem cihazlar ile perde betonda ve tabliyede teknolojik olarak gelişmiş hidrolik beton kesme makineleri ile kapı, pencere, merdiven boşluğu açımı, beton çatlaması önlemek ve oturmalarını daha iyi sağlayabilmesi için perde beton kesimi işlemleri uygulanır. Düzgün, pürüzsüz ve titreşimsiz yapıya zarar vermeden işlem gerçekleştirilir.  Perde beton kesimi işleminde makine raylı sisteme bağlı bir şekilde hareket edebilen hidrolik motor üzerine takılmış elmas uçlu daire testerenin dönmesiyle beton kesme işlemi gerçekleştirir. Makinemiz 740mm derinlikte donatılı veya donatısız betonda yatayda veya dikeyde nerede ve nasıl olursa olsun kesebilme gücüne sahiptir.

Perde beton kesimi uygulamasında donatılı ve donatısız betonlarda yatay ve düşey konumlarda parapet kesimleri, pencere, kapı, şaft açılımları 20 cm’ den 90 cm’ e kadar kalınlıktaki betonlar pürüzsüz bir şekilde beton yüzeylerde yapılır. Hidrolik veya elektrikli beton kesme makineleri kullanılır.

 • Makineler, kesilecek betona sabitledikten sonra kesim yapılır.
 • Makineler su ve elektrikle çalışır. Bunun için elektrik ve su ihtiyacı çalışma alanında temin edilmelidir.

Perde beton kesimi için kullanılan hidrolik kesme makinesi kumandalı bir sistemdir. El değmeden uzaktan demir donatılı ve donatısız betonlarda vibrasyonsuz, hasarsız tahribatsız sulu, hidrolik raylı bir sistemdir. Zamandan tasarrufu etmenizi sağlar ve işi hızlı çözüme kavuşturur. Yüzeyin tamamına zarar vermeden istenen alandaki betonu düzgün bir şekilde, içerisindeki yapı ile birlikte kesilerek kaldırılabilir. Perde beton kesimi işleminde kesilen yüzey düz bir yüzey olduğu için fazladan düzeltme işlemi gerektirmez.

Elmaslı karot kesme sisteminin özellikleri şu şekildedir:

 1. Rayın monte edilme yönüne göre raya paralel olarak kesim yapar.
 2. Perde, döşeme, kolon, kiriş gibi betonarme yapıların üzerinde sıkça kullanılmaktadır.
 3. En önemli avantajları kesilen yerde ve alanda tadilata gerek yoktur.
 4. Sıfır vibrasyon ile kesim yapılması kalan betonarme de çatlaklar oluşmamasını sağlar.
 5. Klasik yöntemlerle karşılaştırılamayacak kadar hızlı ve sessiz bir yöntemdir.