Günümüzde özellikle inşaat alanlarında ve şantiyelerde sıkça karşılaştığımız karot makineleri, beton, mermer ve çeşitli betonarme yapılar üzerinde delik açmaya ve bu delik üzerinde işlem yapmaya yarayan makinelerdir. Hidrolik ve elektronik sistemi sayesinde oldukça güçlü itiş ve delme gücüne sahip olan karot makinesi sayesinde, gerek mimari restorasyonlarda gerekse elektrik, doğalgaz, telekomünikasyon gibi çeşitli tesisatlar için deliklerin uygun oranda açılması sağlanır. Karot makineleri ayrıca mimari ekleme ve tasarımlar için, betonda açılması gereken delikler ve haznelerde de kullanılan oldukça gelişmiş makinelerdir.

Karot Makinası İle Delme İşlemi Nasıl Yapılır?

Günümüzde kullanılan karot makineleri ile beton delme işlemi karot makinlarınca karotçu operatörler tarafından profesyonelce yapılıyor. Betonda delinecek alan için yapılan yer tespitinden sonra, hangi tip karot ucunun kullanılacağı belirlenmekte. Delinmesi yapılacak çaptaki karot ucu makinaya takılmakta ve akabinde beton delme işlemine başlanmakta. Karot ile delme işleminde karot makinalarında uçta kullanılan suyun kullanılma mantığı ısınan ucu soğutmak içindir ve yapılan delim işlemi için gereklidir. Karot makinasıyla beton delme işleminin yapılacağı tüm alan ve zemine veyahut duvara, kaort makinası üzerindeki destekleri vasıtasıyla tutturulur. Karot makinasının açısına da ayrıca dikkat edilmelidir. Duvara veya yere sabitlenen karot makinası çalıştırılarak beton delme uygulamasına geçilir.

Karot Makinası İle Delme Hangi Alanlarda Kullanılıyor?

Delme sırasında işlemde dikkat edilmesi gereken nokta ise karot ile beton delme işleminin mutlaka titiz bir şekilde yapılmasıdır. Böylelikle betona zarar vermenin önüne geçilmiş olur. Bu sebepten ötürü karot delme işlemi profesyonel kişiler tarafından yapılmalıdır. Karot ile beton delme günümüzde pek çok sektörün ihtiyacı haline gelmiştir. Bu sektörlerin başında elbette ki inşaat sektörü geliyor. Şantiye ve inşaat sektörlerinde, beton kesme ve delme işlemi genellikle betona şekil vermek amacıyla kullanılmakta. Yapılan tüm bu uygulama ile kaldırılması gereken beton bir yapı için karot uygulaması uygulanmakta. Örneğin pencere veyahut kapı açmak için karot delme işlemi beton yapıya uygulanıyor. Karot delme işlemi klasik uygulamalara göre çok daha kısa zamanda gerçekleşmekte. Karot makinası ile beton delme, kesme işleri ile zamandan ve işçilikten de tasarruf. Bu yüzden karot makinası pek çok marka tarafından tercih edilmekte.

Karot Makinası İle Sadece Beton Mu Delinir?

Özellikle şantiyelerde kullanılan karot makinesi ile sadece beton değil, her çeşit kaya ve mermeri delmek mümkündür. Önemli olan delinecek alanın türüne göre, en uyumlu karot uçları kullanmak gereklidir. Karot makinesinde karot ucu seçmek karotla beton delme işinde çok önemli bir ayrıntıdır. Uygulanacak işe göre, en uygun malzeme kullanılmadığı takdirde yapıda; gerek maliyet açısından, gerekse harcanan iş gücü ve zaman açısından zarara uğranılması muhtemeldir. Karot ile beton delme işlemi yapılmadan hemen önce, mutlaka işlem yapılacak alanda gerekli aplikasyonun yapılması, eğer varsa yanlış bir uygulama yapılmaması açısından çok daha sağlıklı olacaktır. Karot makinesi, delim yapılacak alana ve yere çok iyi sabitlenmeli ve oluşabilecek titreşim önlenmelidir. Sabitlemenin iyi yapılmaması halinde karot ile beton delme işlemi esnasında karot ucunda kırılma meydana gelir ve  delim işlemi tamamlanamaz.