Bir yapı içinde bazı altyapı eksikliklerini gidermek ya da farklı amaçları yerine getirmek için beton delme yapılır. Karot ile beton delme de bu tekniklerden biridir. Peki, karot ile beton delme nasıl yapılır? Öncelikle karot ile beton delmek için bir makineye bir de ustaya ihtiyaç vardır. Ardından delinecek olan beton için gerekli ortamın hazırlanması lazımdır. İnşaat alanında, gerekli sertlik düzeyine ulaşmış yani en az 3 gün beklemiş bir beton, karot ile delinebilir. Bunun için etrafa çamur sıçramasını önleyecek gerekli tedbirler de alınmalıdır.

Karot ile Beton Delme Nasıl Yapılır, Hangi Alanlarda Kullanılır?

Karot, inşaatta kullanılan ve bina içinde ya da çevresinde yok edilmek istenen kısımları kesmeye yarayan araçtır. Karot ile beton delme nasıl yapılır, sorusunu yanıtladıktan sonra hangi alanlarda ve neden kullanıldığı gibi sorular da sıklıkla gündeme gelir. Kesilecek ya da delinecek mekâna dik konumda tutulan karot makinesi doğru açı tespit edildikten sonra kullanılmaya başlanır. Böylece inşaat alanı içinde depreme dayanıklılık testi amacıyla kullanılabilir.

Gider yolu açmak, pencere ve kapı yeri açmak, istenmeyen odaların ve çıkıntıların yok edilmesini sağlamak için karot beton delme yöntemi kullanılır. Depreme dayanıklılık için numune almada karot cihazı en çok tercih edilen inşaat makinesidir. Yıkılma riski olan binalarda da beton testi yapmak için bu makine tercih edilir. Bir diğer kullanım alanı ise mermer gibi kesimi zor ve riskli yüzeyler olarak bilinir. Yapıya hasar vermeden delik açmak için özellikle mermer yüzeyde, karot makinesi kullanımı, ideal bir tercihtir.

Karot ile Beton Delme Kim Tarafından Yapılır?

Her işin bir ustası bulunduğu gibi beton kesme delme alanının da ustaları bulunmaktadır. Karot ile beton delme işlemini gerçekleştirecek olan kişi, tabi ki bir karotçu olmaktadır. İnşaat alanında kullanılan karot, o makineyi kullanmayı bilen, inşaat sektöründe çalışan bir usta tarafından kullanılır. Ev içinde kullanılmaya uygun olmayan bu cihaz, yanlış ve bilinçsizce kullanıldığında büyük yaralanmalara sebep olabilmektedir. Usta eller tarafından, doğru teknikle beton delme işlemi uygulandığında ise harika işler ortaya çıkmaktadır.