• 0532 524 13 15
  • info@halatlibetonkesimi.com

Kontrollü Bina Yıkımı

Ülkemizde son yıllarda artan modern şehirleşmeye uymayan kontrolsüz ve izinsiz yapılmış kaçak yapılar artmıştır. Ülkemizde bir çok bölge yüksek deprem riski ile karşı karşıyadır ve depreme dayanıksız birçok bina yapılmıştır. Bu sebeble yıkım faaliyetleri hız kazanmıştır. Eski yapıların çoğu beton kalitesi bakımından düşük olduğu için hasarlı olmaktadır.

Eski binalarda su yalıtımıda olmadığı için belirli yollarla yapının donatısına giden su zamanla kimyasal tepkimelere girerek donatının korozyana yani paslanmasına sebeb olmaktadır. Böylece bina temeli bu paslanmadan dolayı zarar görerek taşıyıcı özelliğini kaybetmeye başlamaktadır.

Belirli yıllar sonra binanın temeli yarı yarıya taşıma özelliğinin kaybetmektedir Bu tarz yapıların ya güçlendirilmesi Ya da kontrollü bir şekilde yıkılıp beton kalite güvence belgesine sahip olan beton firmalarından faydalanılmalı ve yapı denetim firmaları tarafından kotrollerle çağımıza uygun teknoloji ile yapılmalıdır. Bu yıkım işlerinde binalar genelde bitişik nizam olduğu için ve dar sokaklardan dolayı iş makinaları ile yıkım yapmak imkansız hale gelmektedir.

WhatsApp chat